بررسی مگاپیکسل بالاتر و معرفی عوامل بنیادی تو تجسس کیفیت دوربین گوشی های امروزی

admin دسته‌بندی نشده

در دنیای گوشی ها، رفته رفته دوربین های 8 مگاپیکسلی جای خویشتن را به دوربین های 13 مگاپیکسلی و بالاتر داده اند. گلکسی اس 4 و آپتیموس جی پروی ال جی بی آرامی از این قاعده مستثنی نبوده و دوربین های 13 مگاپیکسلی دارند. کمپانی پنتچ در ماه ژانویه گوشی دیسکاور خود را با دوربین 12.6 مگاپیکسلی رونمایی کرده، ال جی در اکتوبر سال قبل آپتیموس جی را با دوربین 13 مگاپیکسلی روانه ی بازار کرد و از همگی عمده نمدار نوکیاست که حدود یکسال پیش 808 پیورویو را با دوربین 41 مگاپیکسلی عرضه کرد.

مغایرت برندها در بخش دوربین هم رک است به طوری که دوربین 8 مگاپیکسلی یک گوشی نسبت به گوشی دیگری با دوربین 13 مگاپیکسلی، از دیدن کیفیت برتری دارد و حتی ممکن است قیمت گوشی اول پایین مرطوب و به صرفه تر باشد.مقاله مرتبط:مقایسه دوربین گلکسی S4 با لومیا 920، آیفون 5، One و اپتیموس جی

اچ تی سی در بنیاد ی چونی دوربین با مگاپیکسل پایین تر، حرف مبدا و سرانجام را خورده است. چنانچه کمی به متعاقب برگردیم، همین کمپانی تایوانی بود که می گرایش داخل پرچم داری به نام تایتان 2 از دوربین 16 مگاپیکسلی استفاده یواش و حالا سپس از چند ماه می بینیم که درون جدیدترین پرچم دار این کمپانی یعنی اچ تی سی وان، یک دوربین 4 مگاپیکسلی به امر رفته است. دوربینی با یک تکنولوژی جدید و خلاقانه بوسیله نام اولتراپیکسل که در کالبد زیبای این گوشی آلومینیومی، جای گرفته است. در اچ تی سی وان حسگری به مراتب بزرگتر از معادل معمول به فرمان رفته و لذا پیکسل های آن بزرگ تر هستند. به همین جهت است که در تلالو کم، عملکرد دوربین این گوشی فراتر از تمام رقباست.

گوشی هایی مثل اچ تی سی وان به عموم تعلق مندان گوشی و عکاسی مدلل می کنند که شاید عکس های یک گوشی 5 مگاپیکسلی بهتر از یک گوشی 12 مگاپیکسلی باشد. حالا دیگر مگاپیکسل بالاتر به معنای کیفیت بهتر عکس ها نیست.

امروزه فرمولی که برای تقویم کیفیت دوربین یک گوشی می توان استفاده کرد شامل نوع و معادل ی لنز، حسگر نور، سخت افزار مورد استفاده برای پردازش تصویر و در نهایت نرم افزاری برای هماهنگی بین پاره های ذکر شده، می شود. در یک گفتار تمام ماژول دوربین را باید بررسی کرد تا به چونی عکس ها پی سرما.

در اینجا می خواهیم نگاه ژرف تازگی بوسیله موارد یاد شده تو ارزیابی کیفیت دوربین گوشی های امروزی داشته باشیم.بدوی عامل کلیدی: سنسور خواه حسگر

وقتی از چونی دوربین یک دشت صحبت به میان آید، نظر بیشتر کاربران معمولی و حرفه ای این است که حسگر نور عمده ترین عامل است چرا که مسئولیت دریافت و ثبت نور بر عهده ی این پاره دوربین می باشد. نقش حسگر در یک دوربین دیجیتال به مثابه ی نقش فیلم در دوربین های عکاسی قدیمی است. نوری نباشد، عکسی بی قراری بوسیله مشت نمی آید.

نور از لنز دوربین وارد شده و بوسیله جانب حسگر هدایت می شود. حسگر نور و طولانی اطلاعات آن را می گیرد و به واژه سیگنال های الکتریکی ترجمه می کند. سیگنال های تولید شده توسط پردازنده ی تصویر، پردازش شده و عکس ایجاد می شود. پردازنده ی تصویر نقش بهینه کردن و تصحیح عکس نهایی را کنار عهده دارد و برخی موارد مشکل زا شبیه نویز را حذف یا کاهش می دهد.

اندازه ی حسگر اهمیت بسیار یدکی دارد. به طور کلی هر چه حسگر مبصر مرطوب باشد، پیکسل ها تیمار بزرگ تر می شوند و هر چه پیکسل ها بزرگ مرطوب باشند، نوری که جمع می کنند اندوه بیشتر است. بنابراین در نهایت به این مولود می رسیم که حسگر ارشد تر به جذب تلالو بیشتر و اضافه کیفیت عکس می انجامد.

دوربین گوشی های معروف امروزی، از چپ به راست: اچ تی سی وان، آیفون 5، گلکسی اس 4 سامسونگ و بلک بری زد 10

وقتی با متخصصین مصاحبت می کنیم، عبارات جالبی بخاطر توضیح وابستگی ی بین حسگر و پیکسل بوسیله کار می برند. یکی از عبارات معروف سطل آب و چاه است که داستان را بیش از حد ساده می درنگ.

تصور کنید یک پیکسل بوسیله مثابه ی سطل آبی است که روی صفحه ی سیاه حسگر صبر پژمان است. اگر بخواهید آب یا نور بیشتری جمع کنید، باید حجم سطل ها افزایش یابد. بنابراین برای قرار دادن سطل های بزرگ تر به سطح بیشتری نیاز پیدا می کنید و به عبارت دیگر برای جذب نور بیشتر، به پیکسل های مبصر نمدار و لذا به حسگر مبصر تر احتیاج دارید.

یکی از اساسی ترین فرق های بین یک دوربین تک لنز انعکاسی یا بوسیله اصطلاح حرفه ای که رزولوشن 5، 8 و یا 13 مگاپیکسل دارد با دوربین 13 مگاپیکسلی یک گوشی هوشمند، در کمیت ی حسگر است.

معمولاً حسگر بزرگتر نور بیشتری جذب کرده و نویز کمتری تو عکس پاینده می ماند، از طرفی محدوده ی دینامیکی یا Dynamic Range تصویر افزایش می یابد. قصد از محدوده ی دینامیکی نسبت فروغ روشن ترین نقاط تمثال بوسیله تاریک ترین نقاط آن است.مگاپیکسل کلمه ای مبهم و گمراه کننده

اکنون با توضیحاتی که دادیم، کم ناچیز به این حقیقت پی می برید که افزودن پیکسل های یک حسگر، بهترین طرز ممکن بخاطر افزایش دقت پیکسل ها ازاله ولیکن داخل سال های اخیر، صنعت گوشی های هوشمند بوسیله سمت تکثیر تعداد پیکسل حرکت کرده، بدون اینکه حسگر بزرگ پر حرارت شود.

چند سال پیش وقتی روزلوشن دوربین ها از 1 مگاپیکسل بوسیله 2 مگاپیکسل افزایش یافت، جان ایرِنسِن که یکی از تحلیلگران گارتنر است و تو مورد حسگر دوربین ها اطلاعات مرحمت دارد، اینگونه اشعار کرده: “آنها معادل ی پیکسل را کوچکتر کرده اند تا پیکسل های بیشتری جای گیرند” و نیز: “اما حسگر، همان حسگر سابق است”.

نتیجه گیری وی به این رخساره است:آنچه در نهایت اتفاق می افتد این است که نور به چاه آب خواه سطل که همان جزء حساس به تلالو حسگر است، برخورد می کند و جذب می شود. حال اگر شما چاه را کوچکتر کنید، بزمین نشستن تلالو به حصه احساساتی مشکل زیرفون می شود. در نهایت تکثیر رزولوشن آنچنان که باید و شاید نتیجه نمی دهد و نویز افزایش می یابد.

رابطه ی بین تعداد پیکسل ها و وزن ی فیزیکی حسگر پاسخ این سوال جالب است که چرا فدایی دوربین های 8 مگاپیکسلی، رقبای 12، 13 و حتی 16 مگاپیکسلی خویشتن را به راحتی شکست خورده می کنند.

اما عوامل دیگری غم در کیفیت دوربین گوشی های هوشمند دخیل هستند. کوچکی و به عبارت دیگر باریکی گوشی ها، اندازه ی حسگر را محدود می کند. تکثیر مگاپیکسل باعث والا شدن پیکسل ها و جذب نور کم شده و در نهایت چونی عکس را کاهش می دهد. البته همیشه اینطور نیست، به عنوان مثال وقتی نور هوا زیاد یا کافی باشد، روزولوشن بیشتر منجر به تکثیر چونی تصویر می شود.

نکته ی دیگر این است که قدیم افزایش رزولوشن دوربین گوشی های هوشمند با کاهش معادل ی پیکسل ها همراه تراشیدن. به نشانی مثال پیکسل های گوشی تایتان 2 اچ تی سی 1.12 میکرونی بوده و پیکسل های دوربین اچ تی سی وان ایکس کمی ارشد تر یعنی 1.4 میکرونی هستند. بنابراین اگر عکس های 16 مگاپیکسلی تایتان 2 را با اچ تی سی وان ایکس به رخساره پیکسل به پیکسل مقایسه کنیم، مغایرت زیادی ندارند و این نتیجه ی کاربرد از حسگر مبصر برنده برای افزودن رزولوشن است.

فداکار سازندگان گوشی مثل اچ تی سی، حالات عکاسی متاخر و جالبی به محصولات خود تکثیر می کنند، مثل حالت عکاسی Sequence داخل گوشی اچ تی سی وان

متأسفانه بیشتر سازندگان گوشی اطلاعات دقیق تو تک اجزای دوربین و مخصوصاً حد ی حسگر آن منتشر نمی کنند، بنابراین تا زمانی که دوربین محصولات جدید را آزمایش نکنیم، کیفیت عکس تا حد زیادی نامعلوم باقی می ماند. حتی اگر سازنده ای به انتشار اطلاعات باریک بین دوربین روی آورد هم این اطلاعات بخاطر جمله مشتریان تا حدی تیره و غیر زیبنده کاربرد خواهند بود.تکلیف گوشی 41 مگاپیکسلی نوکیا پیورویو چیست؟

داستانی که نوکیا تو تک گوشی 41 مگاپیکسلی پیورویو می گوید، واقعاً جالب است. یوها آلاکارهو رئیس بخش تکنولوژی های دوربین داخل کمپانی نوکیاست، جایی که او با تیم خود روی ابزار هوشمند فقره می نرم. آلاکارهو می گوید علی رغم اینکه 808 پیورویو به گونه ای مهندسی شده که توان عکس برداری با روزولوشن 41 مگاپیکسل را دارا باشد، بیشتر کاربران عکس ها را با همان رزولوشن 5 مگاپیکسلی حالت پیش تصور سیاحت می کنند.

معمولاً وقتی از توان ارشد نمایی دیجیتال در یک گوشی استفاده می کنید، تصویر منقطع می شود و پیکسل ها از نمای نزدیک تری نمایش داده می شوند. در این حالت ابد نویز، مربع مربع شدن تصویر، کاهش مداقه فوکوس، رنگ و وضوح لبه ها ظاهر است و ممکن است به حدی کیفیت کاهش بیابد که بوسیله هیچگاه وجه مطلوب نباشد.

عکسی که توسط نوکیا 808 پیورویو گرفته شده است

نوکیا در 808 پیورویو از فرآیندی بوسیله نام Oversampling استفاده کرده، با استفاده از اُوِرسَمپِلینگ، 7 پیکسل از تصویر ذخیره شده در یک پیکسل تلخیص می شوند. پیکسلی که نوکیا نشانی سوپرپیکسل را بخاطر آن گزینش کرده است. حال چنانچه شما روی سوژه ای زوم کنید، به جای منقطع شدن و کاهش چونی تصویر، بخش مورد دیدن با پیکسل های بیشتری که قبلاً هنگام عکاسی ثبت شده، نمایش داده می شود. بوسیله همین انگیزه است که دقت ارائه دیجیتال و بزرگ نمایی عکس ها در 808 پیورویو از آنچه صدای زیر مردانه داریم، بیشتر است.

آلاکارهو می گوید تکنولوژی بوسیله فرمان رفته در 808 پیورویو خراج ی 5 سال حکم این کمپانی بوده است. تو 808 تنها با حسگر متجاوز بزرگ 1.2/1 اینچی جلوه گر نیستیم بلکه الگوریتم های خاصی در بر این حسگر بزرگ کاربرد شده تا نواقصی قرین نویز را برطرف کند. به خاطر همین فرآیندهای پردازش تصویر جالب است که نوکیا اشتهار عکاس صنف ای خویشتن را “پیور ویو” به مجرد “ارائه خالص” گزینش کرده است.دومین عامل کلیدی: پردازش تصویر

علاوه پهلو اندازه و کیفیت حسگر، پردازنده ی تصویر هم اهمیت بسزایی دارد. تو بیشتر گوشی های رده اول، از تراش های مجتمعی کاربرد شده که تو آن علاوه به خشکی امدن پردازنده ی اصلی، پردازنده ی گرافیکی هم به چشم می خورد. با مصرف از پیشدستی کردن دهی سخت افزاری که به کمک پردازنده ی گرافیکی امکان پذیر شده، می نبوغ پردازش تصاویری مانند عکس، فیلم و بازی ها را رها از درنگ ادوات اجرا داد، بدین ترتیب بار پردازشی سنگین از دوش پردازنده ی اصلی برداشته می شود.

اچ تی سی و سامسونگ با استفاده از پردازنده ی تصویری که از شتاب دهی سخت افزاری بهره می برد، سرعت عکاسی دوربین گوشی های خود را افزایش داده اند به طوری که در حالت عکاسی کندرو و پشت سرهم یا Continuous-Burst Mode می توان هر عکس را تو زمانی اندک از یک دهم ثانیه پس انداز کرد. البته توجه داشته باشید که در حالت بِرست فرصت کافی برای فوکوس وجود ندارد و لذا عکس ها اندکی کدر می شوند.

بین سخت ادوات و عکسی که داخل نهایت تهیه می شود، همیشه یک پل یواش افزاری وجود دارد. الگوریتم ها و اعمال منطقی خاصی برای ارائه عکس بازپسین روی ورقه ی گوشی به فقره پژمرده می شوند. اینجاست که عمده ترین جزء در عکاسی مطرح می شود و آن اینکه چشم شما چطور به توجیه کیفیت رنگ جزیی ها، وضوح تصویر و غیره می پردازد.

پردازنده ی تمثال نقش دیگری هم دارد و آن الحاق به تأخیر صفر لمحه ای شاتر است. وقتی شاتر دوربین گوشی خود را تنگ کردن می دهید تا عکس پس انداز شود، هر چه تأخیر دوربین ناچیز باشد، بهتر است و این مهم بوسیله کمک پردازش تصویر و البته رقیق افزار بهتر قابل دستیابی است.چه مسائل بنیانی دیگری درون مورد دوربین مطرح است؟

چنانچه بخواهیم تکنولوژی های روز در عرصه ی حسگر را تجسس کنیم، عارضه بسیار تمام و پیچیده می شود. امروزه در بیشتر گوشی ها از حسگرهای BSI یا Back-Side Illuminated کاربرد می شود. این جنس حسگر معمولاً داخل نور کمینه عملکرد بهتری دارد چرا که حس آن نسبت به تلالو بیشتر است. ولیکن اگر درون نور بسیار از این سنخ حسگر استفاده کنید شاید عکس شما را ویرانه نرم.

دوربین آیفون 5 امکانات کنترلی قدری دارد اما داخل معاوضه پردازش تصویر آن خوب است.

عملکرد در نور اندک اندوه تدریجاً بوسیله یکی از جنبه های تبلیغاتی گوشی های هوشمند تبدیل شده است. نوکیا لومیا 920 و آیفون 5 اپل داخل حال مجهز تو این مدخل پیشتازند. اچ تی سی وان تیمار به کلی از پس گلکسی اس 4 برآمده و جالب است که گلکسی چهارم هیچ بهترین سازی خاصی بخاطر عکاسی در نور کم ندارد و عزب به چند حالت مختلف عکاسی بسنده کرده است.

گذشته از عملکرد دوربین ها داخل تلالو کم، کمیت ی حسگر و پردازنده ی شمایل مهم ترین عوامل گلچین کننده ی چونی دوربین یک گوشی هستند اما ملاحظات دیگری غصه بود دارد. فی المثل اجزایی با کیفیت والاتر درون نمایش بهتر عکس های گرفته شده موثرند. استفاده از قطعات بهتر سبب تکثیر نفقه ی طولانی شده هم می شود.

ایرنسن پیاده شدن این باور است که استفاده از قطعات بهتر داخل ماژول دوربین ممکن است هزینه ی آن را 2 طبق درنگ. با این بود عزب بخشی از هزینه ی تمام شده به دوربین گوشی مربوط می شود که به خشکی امدن مبنا تخمین ایرنسن، نهایتاً 15 دلار است. توجه کنید که هزینه ی تولید یک گوشی رده اول مانند گلکسی اس 4 درون حدود 250 دلار است و 15 دلار نما قابل توجهی زدودن. متأسفانه سازندگان گوشی مثل سامسونگ و نوکیا تو مورد نفقه و منابع خود اطلاعات دقیقی منتشر نمی کنند.زیبنده استفاده بودن دوربین مهم ترین مسأله است

با صعود دوربین گوشی های هوشمند و تکثیر کارایی آن، تدریجاً این اعتقاد در ذهن عموم کاربران شکل گرفته که به جای استفاده از دوربین های معمولی، بهتر است از دوربین گوشی خود استعمال کنیم که ابد و همه جا با ما همراه است. بنابراین این مثل مرسوم شده که بهترین دوربین، دوربینی است که قدیم با شما باشد.

مهندسی پیشرفته ای که درون ساخت دوربین گوشی های هوشمند می شود و ابهت قطعات فیزیکی دوربین عامل بسیار مهمی است اما امتحان ی استفاده از دوربین بی قراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اینکه بتوان یواش ادوات دوربین را به راحتی و با سرعت بیش باز کرد و آماده ی عکاسی شد، اینکه عکس سریع پر حرارت پژمرده شود و افکت های خاص عکاسی مطلوب باشند، داشتن حالات مختلف عکاسی، همگی و همگی در فراغت مصرف و دعوت رضایت کاربر موثرند.

برخی از سازندگان گوشی متشابه سامسونگ، ال جی و اچ تی سی امکانات عکاسی عطا در گوشی های رده اول خود افزودن کرده اند. به نشانی مثال تشخیص لبخند خواه انتخاب بهترین عکس بین چندین عکس مختلف، حالات عکاسی جدیدی که درون اندرویدی های رده مبدا این سازندگان گوشی می بینیم غم کاربردی هستند مثل گرفتن عکس و ویدیو از دوربین دنبال و جلو به صورت هم زمان و یا ترکیب عکس های حرکتی در یک عکس.

فیلترهای جالب و افکت های عکاسی بی آرامی از عموم امکانات جالب گوشی های امروزیست. درو بلَکارد مدیر ارشد برنامه ریزی محصولات در کمپانی سامسونگ می گوید به پول اعانه گذاری عکس ها به استراحت و در سریع ترین زمان ممکن، برای بیشتر کاربران مهم تر از تعداد پیکسل های عکس است. کافی است به موفقیت توییتر و اینستاگرام و اخیراً فیس بوک در به تعهد پرداخت گذاشتن عکس های کوچک توجه کنید تا وقار این موضوع برایتان روشن شود.

تنظیمات و فیلترهایی بسان آنچه در گلکسی اس 4 حیات دارد، جالب است اما چنانچه دوربین گوشی شما بوسیله درستی فقره نکند، این امکانات بی فایده خواهند بود.

ایرنسن این پرسش را مطرح می کند که:”اگر بیش از آنچه احتیاج دارید، تو اختیار شما باشد، درون عمل چه نفوذ ای خواهد داشت؟” و اینطور پاسخ می دهد که با توجه بوسیله اینکه بیشتر کاربران عکس های گوشی خود را در آلبوم های آنلاین آپلود می کنند و یا آن را از طریق ایمیل برای قوم و دوستان خود ارسال می نمایند، به این نکته می رسیم که بهتر است عکس های یک دوربین، رزولوشنی کمتر از 8 مگاپیکسل و حتی 5 مگاپیکسل داشته باشند.

در مسافرت به نکته ای که آلاکارهو و دیگران در مورد مشخصات دوربین می گویند می رسیم، بوسیله جای حمل 10 کیلوگرم تجهیزات عکاسی و یک دوربین بزرگ حرفه ای می نبوغ یک 808 پیورویوی نوکیا را در یخه خود قرار داد و از آن کاربرد کرد. مسلماً کیفیت دوربین یک گوشی هوشمند پایین تر از دوربین های صنف ای است اما برای عموم کاربران که می خواهند عکس های ساده ای بگیرند، مصرف از یک دشت کوچک کاربردی نم است.نتیجه گیری

در نهایت می خواهیم مسأله ی مگاپیکسل بالاتر را وهله دیگر مطرح کنیم. در مقایسه ی دوربین گوشی های هوشمند بهتر است به مگاپیکسل توجه نکنیم بلکه کیفیت عکس ها و امکانات و سهولت مصرف از بطی ء افزار دوربین را مورد توجه قرار دهیم. وقار ابدار افزار و نرم افزاری که تو تولید عکس مشارکت دارند بوسیله مراتب بیشتر از مگاپیکسل است و زمان آن رسیده که مگاپیکسل را بی سابقه بگیریم.

مسأله ی دیگر توجه بوسیله نیاز در عکاسی است. اگر دوربین ساده ای می خواهیم که از سوژه های معمولی عکس بگیریم، نیازی به استعمال از یک دوربین حرفه ای زدودن. کاربران حرفه ای که می خواهند تصاویر با کیفیتی از مناظر طبیعت، مناظر تاریک، عکاسی از جانداران از فاصله ی زیاد و قرین آن بگیرند، مسلماً به دوربین های حرفه ای حاجت فاش می کنند. دوربین هایی که برای تنظیم کردن آن باید بردباری کرد و با نحوه ی امر آن آشنا شد.

شما از دوربین گوشی خویشتن چه قدر کاربرد می کنید؟ در شرایط معمول و نیز داخل مسافرت، بیشتر از چه دستگاه ای بخاطر عکاسی کاربرد می کنید؟منبعCNETلینک مطلببیشتر بخوانید:وضوح چشم انسان چند مگاپیکسل است؟راهنمای تام استفاده از دو یا چند مانیتور تو ویندوز 10اپل و گوگل ثابت کردند نرم افزار دوربین از مگاپیکسل های آن رادیکال تر استسیستم نظارت تصویری Super Camera چروک از امکانات فوق پرعضله تشخیص چهره برخوردار استدوربین چه اختلاف هایی با چشم مردم دارد؟

شاید دوست داشته باشید:

پتنت متاخر شیائومی و طراحی گوشی تاشو صدفی

شیائومی اخیرا پتنتی ثبت کرده است که طرح نوین و جالبی برای گوشی های هوشمند نشان می دهد. باتوجه به بازگشت […]

مشکل ورق لمسی HTC Sensation پس از یک هفته نمایان می شود

گوشی HTC Sensation از گوشی های پرطرفدار 2011 است که خلیفه مدل Desire HD می باشد. این گوشی کاملا قدرتمند […]

راهنمای خرید تلفن هوشمند ویندوزی

AAAگوشیGHAROOOONGHAROOOONGHAROOOON های موجود در بازار۱. نوکیا لومیا 920 چه چیزی از یک گوشی عالی ویندوز فون هفتی بهتر است؟ قطعا […]